Jak vybrat potápěčský počítač: Přehled funkcí a doporučení

Pamatuju si svůj první ponor bez potápěčského počítače - tabulky, hloubkoměr a hodinky. Sakra, to byla věda! Kalkulování dekompresních limitů přímo pod vodou, stres z toho, jestli jsem něco nepřehlédl. A pak mi kamarád půjčil svůj záložní počítač. Ten rozdíl byl jako den a noc. Najednou jsem věděl přesně, kolik času mi zbývá, jak hluboko jsem a kdy mám začít stoupat. Od té doby se potápěčský počítač stal mou nejdůležitější výbavou hned po regulátoru. Za posledních patnáct let jsem vyzkoušel desítky různých modelů - od jednoduchých entry-level kousků až po brutální technické bestie. Pojďme se spolu podívat, co vlastně moderní potápěčské počítače umí a jak vybrat ten správný právě pro vás.

Proč vůbec potápěčský počítač potřebujete?

"Nemůžu se prostě potápět s hodinkami a tabulkami jako dřív?" ptal se mě nedávno jeden klient na kurzu. Technicky vzato můžete, ale je to asi stejný nápad jako jet na kole po dálnici - jde to, ale je to zbytečně nebezpečné. Potápěčský počítač nepřetržitě měří hloubku a čas ponoru, a na základě těchto údajů v reálném čase přepočítává, kolik dusíku se vám rozpouští v tkáních. Díky tomu přesně víte, jak dlouho můžete bezpečně zůstat v dané hloubce, a kdy je čas začít stoupat k hladině.

"Potápěčský počítač je jako osobní strážce, který vás upozorní, když se blížíte k hranici bezpečnosti," říkával můj první instruktor. A měl pravdu - počítač vám umožňuje soustředit se na krásy podvodního světa místo na počítání minut a metrů.

Od rekreačního potápění po technické výpravy: různé typy počítačů

Pamatuju si, jak jsem jednou potkal na Jadranu týpka, který měl na každé ruce jiný potápěčský počítač. "Není to trochu přehnané?" zeptal jsem se. "Mám jich doma šest, každý na jiný typ ponoru," odpověděl s naprostou vážností. Tehdy mi to přišlo jako čiré bláznovství, ale postupem času jsem pochopil, že měl svým způsobem pravdu - různé typy potápění mají různé požadavky. Rekreační počítače Pro běžné potápění do 40 metrů s normálním vzduchem nebo nitroxem stačí základní až středně pokročilý počítač.

Měl by zvládat: Zobrazení aktuální a maximální hloubky Měření času ponoru Výpočet bezdekompresních limitů Základní práci s nitroxem (nastavení procenta kyslíku) Denník ponorů Technické počítače Pro hlubší ponory, dekompresní potápění nebo potápění s více dýchacími směsmi potřebujete pokročilejší model.

Ten by měl umět: Práci s více dýchacími směsmi (včetně trimixu) Pokročilé dekompresní výpočty Možnost nastavení konzervativnosti algoritmu (gradient faktory) Plánování dekompresních zastávek Režim měřícího přístroje (gauge mode) Freedivingové počítače Pro freedivery jsou klíčové jiné funkce: Speciální freedivingový režim Měření povrchových intervalů Stopky Alarmy nastavitelné na konkrétní hloubku Nízká hmotnost a kompaktní rozměry

Jaké funkce byste měli hledat?

Kolikrát jsem slyšel: "Koupil jsem si nejdražší model a stejně používám jen polovinu funkcí." Přesně proto je důležité vědět, co vlastně potřebujete. Displej Kvalitní displej s dobrou čitelností je základ. Pod vodou oceníte velká čísla a vysoký kontrast. Barevné displeje vypadají cool, ale důležitější je, abyste údaje dobře viděli i v horších světelných podmínkách nebo během nočního ponoru. Jednou jsem se potápěl s kámošem, který měl nový fancy počítač s barevným displejem. Jenže v jeskyni pod převisem najednou nadával, že nevidí na display.

Od té doby vím, že čitelnost je klíčová. Algoritmus Srdcem každého potápěčského počítače je dekompresní algoritmus. Nejčastěji se setkáte s algoritmy:

  • Bühlmann (různé varianty jako ZH-L16C)
  • RGBM (Reduced Gradient Bubble Model)
  • VPM (Varying Permeability Model)

Který je nejlepší? Upřímně, pro běžného potápěče to není zas tak důležité. Všechny fungují dobře, pokud respektujete jejich limity. Osobně preferuji Bühlmannův algoritmus s nastavitelnými gradient faktory pro jeho předvídatelnost a transparentnost.

Baterie

Nic nenaštve víc než počítač, který vám "chcípne" těsně před ponorem. Výdrž baterie je klíčová, stejně jako možnost její snadné výměny. Dobíjecí modely jsou super pro časté potápění, ale na delší expedice do odlehlých oblastí oceňuji možnost výměny klasických baterií. Konektivita Moderní počítače umí komunikovat s vašim telefonem nebo počítačem. Stažení deníku ponorů, aktualizace firmwaru nebo plánování ponorů - to vše je mnohem jednodušší, když má váš počítač bluetooth nebo Wi-Fi.

DIVEBRAIN DB-01: Když jeden počítač zvládne vše

Nedávno jsem měl možnost otestovat nový model DIVEBRAIN DB-01 a musím říct, že jsem byl fakt překvapený. Většinou platí, že univerzální nástroje nejsou v ničem vynikající, ale tohle je výjimka. DB-01 je všestranný počítač, který zvládá rekreační potápění, technické ponory i freediving - a ve všech disciplínách si vede velmi dobře.

Co mě na něm zaujalo: Displej je velký (3,1 cm/1,22 palce) s rozlišením 240 x 240 pixelů a je skvěle čitelný jak na přímém slunci, tak i během nočního potápění. Pro ochranu používá Corning Gorilla Glass, takže se nemusíte bát běžných škrábanců, což oceňuji - můj předchozí počítač vypadal po roce jako by ho někdo obrousil smirkovým papírem.

Co se týče algoritmů, používá spolehlivý Bühlmann ZH-L16C s možností nastavení gradient faktoru, což je přesně to, co preferuji pro technické potápění. Zpracovává 16 tkáňových intervalů, takže poskytuje přesný obraz o tom, kolik dusíku máte v těle. Pro technické potápěče je super, že zvládá až 5 různých dýchacích směsí včetně trimixu, a můžete nastavit různé hodnoty PO2 pro každou směs. To se hodí, když máte jiné požadavky na parciální tlak kyslíku pro dno a pro dekompresní zastávky.

Freediveři ocení speciální režim, který zobrazuje povrchové intervaly, poslední hloubku, čas posledního ponoru a nabízí stopky. Můžete nastavit zvukové i vibrační alarmy pro různé hloubky a časy - což je praktické, když se potřebujete soustředit na techniku a nechcete neustále koukat na zápěstí.

Praktické zkušenosti vs. technické specifikace

Papírové specifikace jsou hezká věc, ale nic nenahradí skutečné zkušenosti pod vodou. U DIVEBRAIN DB-01 mě překvapilo pár věcí. Za prvé, uživatelské rozhraní je fakt intuitivní. Pět tlačítek se může zdát jako moc, ale ovládání je logické a po dvou ponorech jsem se v menu pohyboval poslepu. To je důležité - když jste 30 metrů pod hladinou a potřebujete rychle přepnout na záložní směs, nechcete řešit složité menu.

Za druhé, výdrž baterie je solidní. Na jedno nabití zvládne kolem 25 ponorů (při průměrné délce 45 minut), což stačí na celou potápěčskou dovolenou. V pohotovostním režimu vydrží až 14 dní a dobíjení je jednoduché díky čtyřpinovému konektoru. GPS a elektronický kompas jsou funkce, které jsem zpočátku považoval za zbytečný luxus, ale překvapivě se ukázaly jako velmi praktické. Zejména při potápění z břehu, kdy potřebujete navigovat k zajímavým místům a zase zpět.

Co oceníte na souši

Dobrý potápěčský počítač není jen o funkcích pod vodou. Stejně důležité je, jak se s ním pracuje na souši a jak zapadá do vašeho životního stylu. DIVEBRAIN DB-01 se v tomto ohledu snaží být víc než jen potápěčským nástrojem. S hmotností pouhých 75 gramů je dost pohodlný na celodenní nošení, což oceníte zejména na potápěčských výletech, kdy ho nechcete pořád sundavat a nasazovat.

Aplikace DiveStory PRO (dostupná pro Android i iPhone) umožňuje stáhnout záznamy ponorů včetně informací o lokalitě, grafů hloubky a teploty. Můžete dokonce přidávat fotky z ponorů. Tohle je funkce, kterou jsem dřív podceňoval, ale teď ji používám při každém ponoru - je super mít kompletní deník ponorů v telefonu. Jedna věc, kterou opravdu oceňuji, je databáze více než 9000 potápěčských lokalit po celém světě. Když cestuji na nová místa, často mi to usnadní plánování a orientaci.

Pro koho je a pro koho není

Po několika měsících testování můžu říct, že DIVEBRAIN DB-01 je skvělá volba pro široké spektrum potápěčů. Je ideální pro:
  • Rekreační potápěče, kteří občas rádi zabrousí do technických vod (díky podpoře nitroxu až do 100%)
  • Technické potápěče, kteří ocení možnost práce s pěti různými směsmi včetně trimixu
  • Freedivery, kteří hledají specializované funkce Potápěče, kteří cestují a potřebují spolehlivý, všestranný nástroj
  • Ty, kdo chtějí jeden počítač pro všechny typy potápění

Naopak bych ho nedoporučil: Úplným začátečníkům, kteří by mohli být přehlceni množstvím funkcí Extrémně specializovaným technickým potápěčům, kteří vyžadují některé velmi specifické funkce Lidem, kteří hledají čistě jen základní model na občasné potápění

Jak si vybrat ten správný počítač pro vás

Po letech testování různých modelů jsem dospěl k jednoduchému závěru - neexistuje univerzálně nejlepší potápěčský počítač. Existuje jen počítač, který je nejlepší pro VÁŠ styl potápění a vaše potřeby.

Při výběru si položte pár otázek:

Jaký typ potápění nejčastěji provozuji?

Plánuji v budoucnu pokročit k technickému potápění?

Jak důležitá je pro mě výdrž baterie?

Potřebuji konektivitu s mobilem nebo počítačem?

Jak často se potápím a jaký je můj rozpočet?

Odpovědi na tyto otázky vám pomohou zúžit výběr. A pamatujte - lepší je investovat do kvalitního počítače jednou než kupovat nový každé dva roky. Osobně po letech testování různých modelů považuji DIVEBRAIN DB-01 za skvělý kompromis mezi všestranností, výkonem a cenou. Ne každý potřebuje všechny jeho funkce, ale je příjemné vědět, že tam jsou, když je potřebujete.

Nedávno mi jeden zkušený potápěč řekl: "Dobrý potápěčský počítač je jako dobrý parťák - je tam, když ho potřebuješ, a nikdy tě nenechá ve štychu." A s tím nemůžu než souhlasit.

Ať už si vyberete jakýkoliv model, nezapomeňte, že potápěčský počítač je jen nástroj. Ten nejdůležitější počítač je pořád ten mezi vašima ušima - zdravý rozum, znalosti a respekt k podvodnímu světu jsou tím nejlepším vybavením, které si můžete na ponor vzít.

Publikováno: 12. 04. 2025

Kategorie: Ostatní