Arduino sem, Arduino tam. Sestrojíte s ním robotickou ruku nebo jiné chytré zařízení

Pokud jste právě shlédli video, ve kterém hlavní protagonista vyrobil robotickou ruku či jinou elektronickou hračku – a rádi byste to vyzkoušeli také, jenže neovládáte žádný programovací jazyk a o elektronice víte snad jen to, že funguje -, máme pro vás dobrou zprávu. Chytré zařízení si může postavit téměř každý. Třeba meteostanici, funkční digitální teploměr nebo robota na pásech. Říká vám něco Arduino? Nepochybně jste o něm slyšeli, jen si ho možná nedokážete správně zařadit. Platforma vám otevře bránu do nového světa programování a robotiky. A opravdu nezáleží na tom, jestli vám je teprve „náct“, třicet či padesát let.

Co je to Arduino?

Arduino je pro každého a lze se s ním dělat velké věci. Ale co se pod značkou skrývá? Jedná se o malý jednodeskový počítač na bázi mikrokontrolerů ATmega, které se uvádí do chodu pomocí programovacích jazyků C nebo C++, případně jednoduchém jazyku Wiring (respektive odvozeniny z tohoto jazyka, která se však od původního liší jen minimálně). Nicméně v začátcích si vystačíte s návody a hotovými kódy, jichž se na internetu nachází nespočet. Právě v tom ostatně spočívá jedna z největších výhod dané platformy – komunita je velmi silná a začátečník se díky obrovskému množství dostupných informací velmi rychle rozkouká.

Pokud jste propadli dojmu, že začít s Arduinem není tak snadné, jak jsme nastínili v úvodu, nenechte se mýlit. Zpočátku vám bude skutečně stačit málo – k základní desce připojíte některý z mnoha typů senzorů, snímačů či jiných komponentů a zařízení jednoduše uvedete do chodu. Kompatibilních prvků je doslova moře a bez nadsázky lze říct, že pokročilý uživatel vytvoří s Arduinem takřka libovolné zařízení – od jednoduchého termostatu až po inteligentního robota.

Kde seženete vše, co potřebujete k bastlení?

Vše, co potřebujete k tomu, abyste mohli s Arduinem začít (tzn. vývojové desky, shield moduly, Arduino Mega, Uno a Nano, čidla…) najdete v nabídce specializovaného prodejce laskarduino.cz. Přejeme hodně zábavy při bastlení!

Publikováno: 22. 01. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: Milena Borůvková