Asus EEE PAD Transformer – Je libo tablet nebo netbook?

Dnes Vám představíme další z tabletů současné nabídky a nebude to tablet jen tak ledajaký. Asus EEE Pad Transformer je totiž tabletem, který můžeme ovládat jak pomocí dotykového displeje, tak pomocí přídavné klávesnice. Může tedy vypadat i jako netbook. Zároveň potěší i všechny uživatele systému Android, neboť využívá jeho verzi 3.1.

Na první pohled…

Konstrukce tabletu působí vskutku bytelně. Krásná hnědozlatá povrchová deska, na které najdeme i kameru, právem propůjčuje celému přístroji atraktivní vzhled. LCD Displej o úhlopříčce 10,1 palců je nepoškrabatelný díky technologii Gorila Glass a díky technologii IPS také téměř stejně dobře viditelný z jakéhokoliv úhlu pohledu. Na boční hraně panelu s displejem najdeme provozní tlačítko, ovladač hlasitosti, 3,5 mm jack, univerzální výstup pro připojení mnoha funkcí, klávesnice a také dva otvory pro připevnění klávesnice k displeji. Po připojení klávesnice získáme i dva usb porty a čtečku paměťových karet SD. Hmotnost přístroje činí 680 g, po připojení klávesnice se vyšplhá až na nějakých 1,3 kg. V rámci tabletů jde tedy o nadprůměrnou hmotnost, pokud se však na Transformer s klávesnicí podíváme jako na netbook, je 1,3 kg na netbook slušná hmotnost. Jak již bylo zmíněno, zezadu najdeme pětimegapixelovou kameru, která však podává spíše podprůměrné výsledky, jelikož je velmi citlivá na šero. Zepředu najdeme slušnou webku 1,2 Mpix., která pak dobře poslouží zejména pro videohovory. Co se týče zmiňované klávesnice, prodává se společně s tabletem i zvlášť. Klávesnice je sama o sobě velmi pohodlná, má touchpad, a dává práci s tabletem nový rozměr. Obsahuje také vlastní baterii, která umožní až šestnáctihodinový provoz tabletu oproti osmihodinovému provozu ze základní baterie v displejovém panelu.

Co umí?

Nejzásadnější položkou pro výkon tohoto tabletu je zajisté čipset NVIDIA® Tegra™, který disponuje až 1 GB operační paměti a zvládne akcelerovat i video o rozlišení 1080p. CPU je dvoujádrový o frekvenci 1 GHz. Hráči starších her si tedy přijdou na své. O kvalitní komunikaci s jiným hardware se stará Wi-Fi WLAN 802.11 a také rozhraní bluetooth. 3G modul však chybí. Tablet je k dostání ve dvou verzích s 16 GB a 32 GB pevným diskem, paměť lze však i nadále rozšiřovat i pomocí SD karet. Rozlišení displeje může být až 1280x800px což se jeví jako plně dostačující pro kvalitní vizuální zážitek. Reproduktory produkují kvalitní zvuk, nepříjemné však může být to, že jsou umístěný příliš nízko na zadní straně a tak může nechtěně docházet k tlumení. Díky OS Android získá uživatel bleskový přístup k e-mailové schránce, galerii obrázků, přehrávači hudby Google Music nebo může třeba číst pdf soubory v aplikaci MyLibrary anebo provádět jednodušší úpravy videa v aplikaci Movie Studio. Kancelářské funkce zajišťuje aplikace Polaris Office, která je ořezanou alternativou k programu Microsoft Office. Pro prohlížení internetu je určen androiďácký webový prohlížeč, který se velmi podobá Google Chromu. Cestovatele nepochybně potěší i GPSka. Pokud Vám bude nějaká funkce chybět, stačí navštívit Android Market a stáhnout si patřičnou aplikaci popř. ji zakoupit.

Závěr

Transformer je zajisté perspektivní tablet, který má svá pozitiva i negativa. Z hlediska funkcí a technických parametrů jde o opravdový standard mezi tablety. Řešení ve formě přídavné klávesnice se mi zdá opravdu velmi podařené, třeba i díky výdrži, kterou tím tablet získá. Pokud jste tedy příznivce operačního systému Android a zrovna vybíráte tablet, může pro Vás být Transformer správnou volbou. Je však zapotřebí připomenout, že za výrazně nižší cenu než je cena nového iPadu získáte i o něco méně muziky, která se projeví horším fotoaparátem o něco nižším výkonem a také nadprůměrnou hmotností v rámci tabletů. Pokud však přivřeme oči a přihlédneme k značně příznivější ceně, nabízí se nám moderní, kvalitně zpracovaný tablet s unikátním řešením klávesnice, který si oblíbí především studenti a ti co jej využijí na cestách.

Publikováno: 22. 10. 2013

Kategorie: Notebooky a tablety

Autor: Milena Borůvková