Výhody alpakového vlákna jako základní vrstvy pro pěší turistiku

Alpaka

Při túrách ve strmých horách je důležité připravit se na náhlý pokles teploty. Podchlazení může být velmi nebezpečné, zejména pokud nejste vybaveni bezpečnostními opatřeními. V zájmu bezpečnosti byste měli nosit vhodné oblečení, například alpakové vlákno jako základní vrstvu a silné bundy.

Při diskusi o základních vrstvách obvykle přicházejí v úvahu materiály jako ovčí vlna, bavlna, nylon, polyester a dokonce i hedvábí, které je překvapivě poměrně prodyšné a dobře absorbuje vodu.

Pokud hledáte nejteplejší základní vrstvu pro ženy, pak je alpakové vlákno tou správnou odpovědí.

Předpokládá se, že podíl alpakového vlákna nebo vlny z alpaky na trhu v nadcházejících letech poroste, protože módní průmysl zkoumá různé materiály. To je obzvláště důležité v současné době, kdy svět přechází na udržitelnější produkty. V současné době je Peru největším vývozcem alpakového vlákna, dodává 80 % celosvětové nabídky.

Účel základní vrstvy

Existuje několik důvodů, proč je nezbytné nikdy nevyrážet na túry bez základní vrstvy oblečení, která je blízko pokožky. Tři hlavní motivy jsou následující:

Chránit pokožku

Chladný vítr může být pro vaši pokožku náročný, ale musíte se také chránit před ultrafialovým (UV) zářením. Nošení nejteplejší dámské základní vrstvy vás pomůže ochránit před škodlivými účinky UV záření. Látka z alpaky navíc pomáhá zabránit vzniku odřenin na ramenou, které vznikají třením popruhů batohu o holou kůži.

Řízení vlhkosti

Tkanina by měla být prodyšná, abyste se nepřehřívali, pokud se procházíte na poledním slunci. Měla by také absorbovat vlhkost, aby pomohla nasáknout případný pot. Mnoho lidí neví, že pokud jste velmi mokří, rychleji ztrácíte tělesné teplo.

Udržujte tělesnou teplotu

Normální teplota lidského těla se pohybuje v rozmezí od 1 °C do 37 °C.2°C Abyste se vyhnuli přehřátí nebo podchlazení, je důležité se pohybovat v tomto rozmezí.

Výhody alpakového vlákna jako základní vrstvy

Jak se dalo očekávat, vlákno alpaky se spřádá z velbloudovitých zvířat, která se vyskytují v Jižní Americe. V závislosti na procesu extrakce může být vlákno lehké až těžké, takže je skvělou volbou pro různé druhy oděvů.

Tady jsou některé výhody výběru alpakového vlákna pro dámské základní oblečení:

  •  Jsou pružnější než ovčí vlna a jsou mnohem měkčí, takže poskytují jemný pocit na kůži.
  • Vlákno se skládá z mikroskopických vzduchových kapes, což vede k optimální prodyšnosti.

 Alpaková vlna má skvělé izolační vlastnosti. Ať už jste na túře na horkém slunci, nehrozí vám, že se přehřejete. Pokud se chystáte na horolezectví v chladné zimě, můžete si ji obléct jako základní vrstvu pod teplé oblečení, abyste se vyhnuli podchlazení.

 Studie Mezinárodního sekretariátu pro vlnu odhalila, že tři z deseti Američanů jsou alergičtí na ovčí vlnu. Důvodem je pravděpodobně nepřítomnost lanolinu, který se obvykle vyskytuje v ovčí vlně, a také hrubá vlákna, která mohou vyvolat alergickou reakci. Díky tomu je vlna hypoalergenní.

 Toto vlákno má také tu výhodu, že je odolné vůči vodě, protože absorbuje vlhkost. Kromě toho je alpakové vlákno nehořlavé, i když není zcela odolné proti ohni. Pokud se chystáte na outdoorové dobrodružství, měli byste zvážit použití alpakových vláken jako základní vrstvy; mohla by to být správná volba. Vlákno alpaky je navíc ideální pro výrobu vlněných přikrývek.


Publikováno: 27. 02. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Milena Borůvková

Tagy: vlákno | alpaka