Jak správně vybrat toner?

Pořídili jste si novou tiskárnu a dostali k ní i toner? Pak jste nákup barviva doposud nemuseli řešit – jenomže čas utíká jako voda a kontrolka upozorňující na nutnost výměny bliká jako na poplach. Ale po jakém toneru sáhnout, aby vás provoz tiskárny nezruinoval a zároveň se zachovala kvalita výstupu na vysoké úrovni? Pohodlně se usaďte a přečtěte si základní rady, díky kterým při výběru toneru nešlápnete vedle.

3 základní tipy tonerů

Než se pustíte do výběru konkrétního produktu, ujasněte si, o jaký ty toneru máte zájem. Sortiment lze rozdělit na základě původu na: originální (pochází od výrobce tiskárny), renovované (neboli znovu naplněný) a alternativní (pochází z tzv. druhovýroby) tonery. V případě originálního toneru počítejte s vynikající kvalitou, ale také nejvyšší pořizovací cenou (platíte i za značku). Nejlevnější variantou jsou tonery renovované. Získávají se opakovaným naplněním prázdného toneru práškem. Nízká cena je obvykle kompenzována nižší až velmi nízkou kvalitou. Zřejmě tušíte, že ideální kompromis mezi kvalitou a cenou nabízí alternativní tonery. Za např. neoriginální toner Canon zaplatíte jen zlomek ceny produktu s logem výrobce tiskárny, a přesto vás kvalita výstupu nezklame. V případě prověřených alternativních tonerů je srovnatelná s originálními.

Toner musí odpovídat typu tiskárny

Jakmile si ujasníte, jaký typ toneru zvolíte, zjistěte si přesný typ tiskárny. Označení najdete přímo na zařízení, případně zalistujte manuálem. Specializovaní prodejci nákup usnadňují a umožňují zákazníkům vyhledat tonery do tiskárny zadáním názvu či čísla náplně nebo tiskárny. Pokud si přesto nebudete jistí, kontaktujte prodejce telefonicky nebo mailem. Zřejmě jediným parametrem, se kterým se při nákupu tonerů setkáte, je výtěžnost. Hodnota udává, kolik papíru toner vytiskne při 5 % pokrytí (5 % je společná norma pro všechna zařízení).

Publikováno: 24. 10. 2019

Kategorie: Notebooky a tablety

Autor: Milena Borůvková