Samolepicí fólie na karoserii: Je to dobrý nápad, nebo ne?

Napadlo vás, že vylepšíte vzhled svého vozu pomocí originální fólie na karoserii? Pak změnu nezapomeňte ohlásit na úřadě, jinak se při silniční kontrole vystavujete riziku pokuty ve výši až 50 tisíc Kč. Automobily s polepenou karoserií jsou na českých silnicích zcela běžné, velmi často se objevují především reklamní celopolepy. Přibývá však také vozidel, jejichž majitelé zatoužili po exkluzivním designu. Obě skupiny mají volné ruce, legislativa je v žádném případě neomezuje. Jedinou podmínkou je zápis změny barvy do technického průkazu.

Musíte kvůli fólie na úřad vždy?

Odpověď zní ne. Pokud folii nalepíte na méně než padesát procent karoserie, změna údajů v TP není není zapotřebí. Pakliže je polepena více než polovina vozu, úředníkům změnu barvy oznamte. Máte na to 10 dní od proměny auta. Co vás čeká a nemine, je vyplnění formuláře zvaného Žádost změn údajů v registru silničních vozidel. Učinit tak můžete na libovolném městském nebo obecním úřadě s rozšířenou působností. Správní poplatek ve výši 50 Kč vám průvan v peněžence neudělá. Z čistě úředního hlediska je aplikace folie stejný proces jako přelakování. Na úřad si s sebou vezměte oba technické průkazy (nebo jejich úředně ověřené kopie) a doklad totožnosti (podnikatelé potřebují výpis z živnostenského rejstříku). V případě úspěšného zápisu vám úředník vydá nové osvědčení o registraci silničního vozidla.

Proč do fólie „jít“?

Kvalitní fólie na karoserii chrání původní lak před vnějšími, a to i několik let po aplikaci. Máte-li v plánu automobil prodat za co nejvyšší cenu, bude se vám stylová ochrana hodit. Fólii je možné kdykoliv odstranit a nalepit jinou. Produkty špičkové kvality seženete na vwshop.cz, kde si můžete domluvit také profi montáž.

Publikováno: 10. 09. 2020

Kategorie: Notebooky a tablety

Autor: Milena Borůvková