Domů » Víte, podle čeho vybírat autožárovky?
Tipy a návody

Víte, podle čeho vybírat autožárovky?

Pokud zavítáte do prodejny autožárovek, velmi rychle zjistíte, že je jejich nabídka skutečně obsáhlá. Druhů žárovek je hned několik desítek. Naštěstí, nejpoužívanějších je jen pár, jsou to typy H1, H4 a H7.

Žárovky, které jsou nejpoužívanější

V exteriéru i interiéru auta se nachází moderní LED autožárovky. Mají nejdelší životnost, pokud srovnáme jiné typy žárovek. Velmi používaná jsou i xenonová světla a halogenové žárovky. Ty se řadí k nejstarším.

Podle označení H1 koupíte autožárovku, která má v baňce 1 vlákno. Jde o nejrozšířenější typ žárovky, který se nachází v potkávacích, dálkových i mlhových světlech.

Pod označením H4 se skrývá typ se dvěma vlákny v baňce. Nachází se v potkávacích a dálkových světlech u starších modelů aut.

Posledním nejpoužívanějším typem je autožárovka H7 s jedním vláknem. Mají je nejnovější vozy v potkávacích a dálkových světlech.

Abyste rozuměli paticím

Patice jsou dalším, kritériem, které je potřeba při nákupu autožárovek zohlednit. Nejde jen o žárovku, jako takovou, ale i o její koncovou část, která je propojená se zdrojem. Abyste žárovku v autě zapojili, musí mít správnou patici.

Napětí a příkon

Do světel musíte dát žárovky se správným příkonem, jinak by po čase došlo k jejich poškození. K příkonu se váže i dimenzování napětí světel. Osobní auta fungují na 12 V a nákladní na 24 V.

Vyberte barvu světla

Tak jako barva světla v interiéru, i barva světel v autě může být různá. Pozor ale na jejich regulaci zákonem. Doporučené je klasické bílé světlo od 4000K do 6000K. Žárovky nebo xenonová světla vyšší svítivosti mají mírně namodralý odstín. Dbejte na jejich homologaci, a vše bude v pořádku. To značí označení E8. Kdybyste měli namontovanou nehomologovanou žárovku, váš vůz je nezpůsobilý provozu po silnicích. Kupujte jen homologované žárovky.

Technické weby

Tabulové nůžky

Univerzální výroba s čistými, přímými, přesnými a pravoúhlými střihy.