Plastové krabičky pro elektroniku

Krabičky a pouzdra pro elektronická zařízení jsou hlavní linií obrany součástek, které se v jejich nitru ukrývají. Jejich úkolem je zamezit působení vnějších vlivů, ať již mechanických či chemických, na obvody a tím je udržet ve funkčním stavu po maximálně dlouhou dobu. Jakkoliv by se zdálo, že výběr ochranné krabičky je snadnou záležitostí, vždy je třeba věnovat pozornost několika detailům, které zajistí, že elektronika bude skutečně dobře chráněna.

Velikost a materiál

Ochranné krabičky jsou vyráběny z celé řady materiálů. Patří mezi ně plast, hliník i ocel. Je tedy na místě ujasnit si, zda půjde o „klíčenku“ pro drobné elektronické zařízení typu dálkového ovládání apod., či zda bude zařízení větší a bude mít podobu skříňky. Nejpoužívanějším materiálem je nicméně plast, neboť nabízí nejlepší kombinaci parametrů, ceny a dostupnosti. Velikost krabičky je tedy jasně určena velikostí elektroniky, která se bude nacházet uvnitř. Důležitý je ale i tvar a vnitřní členění. Bude třeba umístit dovnitř i baterii? Je třeba vícero navzájem oddělených vnitřních prostorů a má být tedy krabička členěná? Má mít pouzdro hranatý či oblý tvar? Existuje nějaký limit na velikost jednoho nebo více jeho rozměrů? Pokud bude krabička zavěšena na zdi, bude důležitá i její hmotnost (ta však v případě plastových krabiček nehraje roli) a způsob, jakým bude připevněna.

Skříňka a stupeň ochrany

Již před koupí je nutné mít jasno v tom, v jakém prostředí bude skříňka umístěna. Podle toho bude třeba vybírat konkrétní stupeň ochrany konkrétního produktu. Stupeň krytí elektronické skříňky popisuje parametr, který se značí jako IP. Ten se skládá ze dvou číslic. První označuje, jak je dané pouzdro chráněno před průnikem prachu, cizích předmětů a v neposlední řadě také nepovolaného člověka k obvodu, který je umístěný vevnitř. Toto číslo nabývá hodnot od 0 do 6 s tím, že číslo 6 značí maximální stupeň ochrany. Druhá číslice parametru IP značí vodotěsnost. V tomto případě je maximální číslo 9. Pouzdra, které jsou jím označena jsou dokonale vodotěsná, naopak pouzdra s druhým číslem rovnajícím se nule nejsou proti průniku vody zabezpečena vůbec.

Kde nakupovat?

Plastové krabičky jsou v nabídce společnosti TME, celým názvem Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. dostupné v mnoha podobách. K dispozici jsou stovky produktů všech parametrů a pro každou příležitost. Ať již se jedná o domácnost či komerční aplikaci, z této nabídky si vybere každý. Volit můžete např. podle těchto parametrů:
 • Velikost
 • Tvar
 • Vnitřní uspořádání
 • Způsob otevírání
 • Stupeň krytí
 • Barva
 • Materiál
 • Atd.
 • Firma TME má globální působnost a nabízené produkty jsou vyráběny prověřenými formami, jsou vždy ověřené a vysoce kvalitní. V neposlední řadě jsou nabízeny za velmi příjemné ceny.

  Publikováno: 24. 11. 2020

  Kategorie: Notebooky a tablety

  Autor: Milena Borůvková