I malá firma může ušetřit náklady. 4 tipy, jak efektivně optimalizovat cashflow

Za menší byznys se nemusíte stydět, dokonce ani za one man show s.r.o., kterou řídíte z pohodlí domova. Zdaleka ne každý disponuje v začátcích podnikání horentní částkou, a naopak je žádoucí výrazné snížení nákladů. Pokud váš účet zeje prázdnotou, máte šanci to změnit. Inspirujte se následujícími tipy a udělejte všechno pro to, abyste ušetřené prostředky správně reinvestovali.

1. Přejděte na online fakturační systém

Než zainvestujete do robustního ekonomického systému, který vás bude stát spoustu peněz, zamyslete se nad tím zda by pro vaše účely nestačilo členství v některé z online fakturačních systémů. Pokud pouze vystavujete faktury a spokojíte se se základními funkcemi, ušetříte nemalou částku.

2. Vyměňte kancelář za home office

V úvodu jsme nakousli něco o podnikání z domova. Pokud však navzdory chatrnému rozpočtu okupujete předražené kancelářské prostory, zvažte migraci do domácího prostředí. Tam vás bude řízení firmy stát pouhý zlomek toho, co v kanceláři. Sídlo firmy můžete vyřešit formou virtuální kanceláře. Vlk se nažere a koza zůstane celá.

3. Šetřete na spotřebním materiálu

Na čem můžete ušetřit nemalou částku, je spotřební materiál. Například náplně do tiskárny – stačí, když přestanete utrácet za originální a nahradíte je alternativními neboli kompatibilními. O jak velkou úsporu jde? Například za náplně do tiskárny Canon ušetříte při nákupu u specializovaného prodejce printmania.sk až 75 % ceny. Výše uvedené platí také o náplních do tiskáren ostatních značek. Velmi snadno lze ušetřit za náplně do tiskárny HP apod.

4. Rozmyslete si pořízení automobilu a drahého hardwaru

Pokud se bez auta neobejdete, držte si při zemi a neinvestujte do něj více, než musíte. Mercedes, jehož splátka vás bude stát 15-20 tisíc měsíčně, zbytečně zatíží firemní rozpočet. Stejně dobře vám může posloužit vozidlo nižší střední třídy nebo starší (ale zachovalý) kousek z bazaru. Podobným způsobem můžete ušetřit také na hardwaru – vystačíte-li si s kancelářským laptopem s běžnými parametry, neutrácejte zbytečně za našlapaný Macbook s řádově vyšší cenovou jen kvůli prestiže. To samé platí i o mobilním telefonu. Modely střední třídy dnes nabízí spoustu muziky za přijatelné peníze.

Publikováno: 22. 04. 2021

Kategorie: Notebooky a tablety

Autor: Milena Borůvková