Jak funguje a co umí termolis?

Zapáleným kreativcům nemusíme termolis představovat. Určitě se s ním setkali, případně si ho rovnou pořídili a aktivně ho používají při výrobě originálních věcí všeho druhu. Pro ty ostatní: zařízení na bázi sublimačního tisku dokáže vyhotovit jedineční reklamní předměty i bytové dekorace a oproti jiným metodám potisku nabízí specifické výhody i negativa.

Co je temolis?

Termolis na potisk je stroj, který slouží k uchycení speciálních materiálů na požadovaný předmět. Princip uchycení je poměrně jednoduchý - probíhá za cíleného tlaku pomocí topné desky nastavené na optimální teplotu.
Zařízení se skládá z mechanických částí a kostry, elektroniky a topné desky.
Předpokladem kvalitního tisku je dobrý stav zařízení, a to bez ohledu na to, zda jde o levný stroj neznámé značky, nebo profesionální termolis od renomovaného výrobce.

Výhody a nevýhody sublimačního tisku

K výhodám sublimačního tisku patří extrémní odolnost vůči otěru a chemikáliím, vysoká pevnost a nízká hmotnost používaných médií, možnost praní a chemického čištění a fakt, že je tisk na omak neznatelný. Nevýhodou sublimačního přenosového tisku je nemožnost použití tkanin z přírodních vláken – neobsahují totiž mikropóry, do nichž se zachycuje sublimační inkoust. Dále pak mírná odchylka barevnosti (stejně jako u digitálního tisku – identických barev lze dosáhnout pouze sítotiskem) a nemožnost tisku některých (jasných a zářivých – např jedovatě zelené, fialové apod.) barev.

Jaké materiály se používají a na co se tiskne nejčastěji?

Ideální materiál, na kterém potisk vypadá nejlépe, je 100% polyester. Tisknout lze také na směs polyesteru a bavlny. V praxi se termolisy používají při potisku oblečení – například sportovních dresů, tílek, triček... Dalšími vhodnými materiály jsou sklo, keramika, podložka pod myš a poměrně široké spektrum dalších materiálů obsahujících sublimační vrstvu.

Kde termolis zakoupíte?

Nejen termolisy, ale také řezací plotry a spotřební materiál najdete u specializovaného prodejce termolisy.cz. Ochotně vám zodpoví případné dotazy ohledně sublimačního tisku a doporučí vhodné zařízení s ohledem na plánované využití.

Publikováno: 15. 10. 2019

Kategorie: Ostatní

Autor: Milena Borůvková