Jak si vylepšit paměť

Dnešní článek lehce vybočuje z normálního zaměření našeho magazínu. Bude pojednávat o tom, jak vylepšit paměť. I když máme spoustu užitečných pomocníků v podobě poznámkových aparátů a kalendářů v chytrých telefonech či upomínkové aplikace, v nejhorším případě postačí i pouhý kus papíru a tužka, je schopnost zapamatovat si určité věci nezbytná pro každodenní život. Jenže jak jistě potvrdí každý z nás – paměť umí být pěkně zrádná. V tom lepším případě zapomeneme koupit něco v obchodě, v tom horším opomeneme výročí s partnerem nebo nevyzvedneme dítě ze školky.

Mohlo by vás zajímat, že existuje několik druhů paměti. Utrakrátká funguje asi jen 4 vteřiny, krátkodobá půl minuty a dlouhodobá roky až celý život.

Představíme si několik jednoduchých rad, jak si lépe zapamatovávat věci:

Zlepšení paměti je určitý proces, který chvíli trvá. Rozhodně nečekejte, že ze dne na den bude disponovat obří paměťovou schopností. Chce to trpělivost a spoustu učení.

Nejlepší způsob, jak se učit, je neustálé procvičování. Říkejte si různé hádanky a zkoušejte si je vybavit i po nějaké chvíli.

Pozorujte poznávací značky okolních aut a vzpomeňte si na ně, až je neuvidíte.

Způsobů, jak trénovat paměť je neskutečně mnoho. Vzhledem k tomu, že máme několik druhů paměti, je vhodné, abyste si zkusili danou věc vybavit třeba po půl minutě a pak ještě druhý den. Tak budete posilovat jak krátkodobou, tak dlouhodobou stránku paměti. Ideálním způsobem, jak si něco zapamatovat, jsou asociace. Prostě si danou věc k něčemu připodobníte, s něčím si ji spojíte. Díky tomu si ji pak mnohem lépe vybavíte. V hlavě si tak můžete postupně tvořit i celé paměťové mapy. Pokud chcete podpořit svůj mozkový výkon, můžete použít i nějaké účinné prášky na paměť.

Publikováno: 19. 01. 2023 / Aktualizováno: 05. 02. 2013

Kategorie: Notebooky a tablety

Autor: Milena Borůvková