Domů » Jak si vylepšit paměť
Tipy a návody

Jak si vylepšit paměť

Dnešní článek lehce vybočuje z normálního zaměření našeho magazínu. Bude pojednávat o tom, jak vylepšit paměť. I když máme spoustu užitečných pomocníků v podobě poznámkových aparátů a kalendářů v chytrých telefonech či upomínkové aplikace, v nejhorším případě postačí i pouhý kus papíru a tužka, je schopnost zapamatovat si určité věci nezbytná pro každodenní život. Jenže jak jistě potvrdí každý z nás – paměť umí být pěkně zrádná. V tom lepším případě zapomeneme koupit něco v obchodě, v tom horším opomeneme výročí s partnerem nebo nevyzvedneme dítě ze školky. Představíme si několik jednoduchých způsobů, jak si lépe zapamatovávat věci.

Zlepšení paměti je určitý proces, který chvíli trvá. Rozhodně nečekejte, že ze dne na den bude disponovat obří paměťovou schopností. Chce to trpělivost a spoustu učení. Nejlepší způsob, jak se učit, je neustálé procvičování. Říkejte si různé hádanky a zkoušejte si je vybavit i po nějaké chvíli. Pozorujte poznávací značky okolních aut a vzpomeňte si na ně, až je neuvidíte. Způsobů, jak trénovat paměť je neskutečně mnoho. Vzhledem k tomu, že máme několik druhů paměti, je vhodné, abyste si zkusili danou věc vybavit třeba po půl minutě a pak ještě druhý den. Tak budete posilovat jak krátkodobou, tak dlouhodobou stránku paměti.

Ideálním způsobem, jak si něco zapamatovat, jsou asociace. Prostě si danou věc k něčemu připodobníte, s něčím si ji spojíte. Díky tomu si ji pak mnohem lépe vybavíte. V hlavě si tak můžete postupně tvořit i celé paměťové mapy. Pokud chcete podpořit svůj mozkový výkon, můžete použít i nějaké účinné prášky na paměť.

Technické weby