CNC a jeho přínos pro podnikání

CNC je zkratka pro Computer Numerical Control (počítačové číslicové řízení) a CNC obrábění je proces řezání surovin pro vytvoření výrobků.

Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem ostrov-inspirace.cz.

CNC obrábění a podnikání

CNC stroje mohou řezat do materiálů, jako jsou kovy, plasty a dřevo, a vytvářet tak tvary nebo konstrukce, které konstruktér navrhl, a to vše řízené počítačem.

Proč by vaše společnost měla investovat do CNC stroje?

Stroje CNC jsou výhodnou investicí, protože umožňují uživateli vyrábět výrobky rychle, přesně a ve velkém množství. Tyto stroje jsou schopné vytvářet komponenty, které jsou leštěné, vrtané, lakované, zaoblené a další.

CNC stroje jsou vysoce přesné, což vede k minimálnímu plýtvání materiálem. Kromě toho je pro společnosti mnohem snazší vyrábět více kopií položky, než zadávat díly ve velkém množství.

Dlouhodobé výhody používání CNC strojů mohou převýšit počáteční náklady pro podniky, které mohou těžit z rychlosti výroby, přizpůsobitelnosti, přesnosti a flexibility, které tyto stroje poskytují.

Typy CNC strojů

Existuje mnoho druhů strojů CNC Nejběžnější je frézka, která se používá k tvarování rovných ploch. Toho se obvykle dosáhne odříznutím materiálu z pevného bloku nebo kusu kovu.

vytvoření otvoru, vyřezání drážky a frézování profilů Frézy se používají k odstranění přebytečného materiálu z předmětu, aby získal nový tvar. Lze je použít k mnoha účelům, včetně vrtání otvorů, řezání drážek a frézování profilů.

Odřezávání přebytečného materiálu

Broušení dílů na požadovanou velikost

Vrtání otvorů v dílech, které to potřebují

Dalším typem stroje CNC je soustruh, který se používá k vytváření válcových předmětů, jako jsou pera a tužky. Soustruhy se používají především k soustružení, frézování a broušení. Tyto stroje mají rotující součásti, které tvarují surovinu pomocí ostrého nástroje, který se pohybuje po jejím povrchu.

Přístroje jsou schopny vytvářet hladké povrchy zpracovávaných materiálů, takže výsledkem jsou výrobky bez nerovností a vroubků. Tyto stroje se používají k výrobě předmětů, jako jsou:

Kličky a kliky pro domácí spotřebiče, jako jsou dveře a skříně

Součásti kovových bran, mříží a zámků

Spojky, což jsou jsou hřídele, které jsou spojeny s jinými součástmi, jako jsou ozubená kola nebo řemenice.

Jak najít ten správný stroj pro vaši firmu

Bude váš stroj umístěn v továrně nebo ve skladu? Pokud ano, budete pro něj muset zajistit dostatečně velký prostor. Nepotřebujete velký prostor, ale stroj musí být dostatečně blízko, aby k němu obsluha měla snadný přístup.

Je k dispozici dostatek personálu, který by zvládl to, čeho je toto zařízení schopno? Budete potřebovat osoby, které budou schopny stroj efektivně udržovat a obsluhovat.

Hledáte jednoduchý CNC stroj, který se snadno používá, nebo jste ochotni investovat do něčeho s pokročilejšími funkcemi?

Jestliže si nejste jisti, jak dlouho bude vašim zaměstnancům trvat, než si na používání zařízení CNC zvyknou, rozhodněte se pro něco levnějšího, dokud se s ním více neseznámí. Pokud máte pocit, že se vaši zaměstnanci rychle naučí a zvládnou i dražší stroj, jděte do toho.

Pokud jde o náklady, musíte se připravit na výdaje mezi 1-4 mil. Kč. Pokud jej nepotřebujete pro výrobu, existují samozřejmě možnosti, které stojí méně než 300 tis. Kč.

Co je třeba vědět před investicí do nového stroje

Předtím, než se rozhodnete, byste měli zvážit mnoho faktorů. Zde jsou některé z nich:

Cíle a záměry vaší společnosti

Objem peněz, které jste ochotni investovat

Velikost vaší firmy

Mají vaši zaměstnanci potřebné dovednosti? Kolik lidí na něm bude pracovat?

Pokud se v blízké budoucnosti chystáte zakoupit CNC stroje, zde je několik tipů, které vám mohou s tímto procesem pomoci.

Zájem o učení se novým věcem

Máte dostatek času na to, abyste se naučili používat CNC stroj? Pokud se na vašem zařízení něco pokazí a není nikdo, kdo by vám pomohl to opravit, mohlo by to být velmi nákladné.

Ideje, které je třeba proměnit ve skutečnost

Pokud máte nápad, který vyžaduje, aby se CNC stroj stal skutečností, je pro vaše podnikání určitě důležité, abyste se Pokud vám však není příjemné riskovat, neinvestujte do svého podnikání.

Faktor peněz

Není moudré pořizovat CNC stroj, pokud na něj nemáte potřebné finanční prostředky. Bez možnosti nákupu a údržby zařízení by to byly vyhozené peníze.

Drahé materiály by se měly používat s rozmyslem

Náklady můžete snížit použitím CNC stroje s vysokou řeznou rychlostí. To vám pomůže ušetřit peníze, které pak můžete investovat do pořízení lepšího stroje, který dokáže vyrobit jemnější detaily vašich výrobků.

CNC stroje jsou uživatelsky přívětivé

Pokud si stále nejste jisti investicí do tohoto typu strojů, měli byste si uvědomit, že jejich používání je jednoduché. Pokyny přiložené ke stroji jsou srozumitelné.

Tipy k údržbě stroje

Každý stroj, který si pořídíte pro podnikání, bude mít zásadní vliv na vaše výdělky. Chcete, aby tyto stroje byly odolné, protože jejich porucha může být velmi nákladná.

Při používání zařízení je důležité dodržovat bezpečnostní opatření, aby byla zajištěna jeho dlouhá životnost. Pokud se o něj budete řádně starat, může vám vydržet mnoho let.

Pro udržení CNC stroje v optimálním stavu je nutné dodržovat správné protokoly údržby. Po každém použití byste jej měli vyčistit a namazat určité součásti, abyste zabránili korozi nebo poruše.

Pokud stroj není konstruován tak, aby dostatečně odolával korozi a opotřebení, bude nutná pravidelná údržba, která může být nákladná (a nepříjemná).

Pokud chcete ušetřit peníze, čas a energii na CNC stroje, je nejlepší investovat do kvalitních strojů. Tyto stroje vydrží déle, což znamená, že budete muset kupovat méně nového vybavení a místo toho se můžete zaměřit na zvýšení produktivity.

Závěr

Proč by vaše firma měla investovat do CNC stroje? Pravdou je, že z dlouhodobého hlediska může být nesmírně přínosný a nákladově efektivní. Ať už potřebujete obrábět prototypy, nebo vyrábět hotové výrobky, CNC obrábění dokáže dosáhnout výsledků, které nelze provést ručně.

Publikováno: 21. 01. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Milena Borůvková