Extrémní teploty notebookům nesvědčí. Víte, jak se k technice chovat?

Rtuť na teploměru strmě stoupá, a zatímco my lidé z masa a kostí trávíme všechen volný čas u vody, kyborgové z obvodů a mikročipů se modlí, aby se nepřehřáli. Ale teď vážně - výpočetní technika to nemá v extrémním počasí snadné a platí to nejen v létě, ale i v zimě. Co vašemu notebooku reálně hrozí a na co si dát pozor?

Používání notebooku v létě

Zatímco desktopy mají ve skříni spoustu místa pro chlazení, v kompaktních noteboocích je jen několik miniaturních větráčků. A ačkoliv laptopy disponují spínačem, který v případě vysoké teploty zařízení vypne, obvykle reaguje až příliš pozdě. Servis notebooků Brno proto radí následující: pořiďte si pod notebook chladicí desku - je mnohem levnější než náhradní díly pro notebooky - a nepokládejte ho na vyhřátá místa, kde dopadají sluneční paprsky. Ty nesvědčí LCD displeji ani měkkému plastovému šasi, které se může nevratně deformovat. V létě vás může potrápit i vlastní pot. Kyselina na plastu zanechá nevzhledné šmouhy, a proto byste měli notebook průběžně čistit speciálním hadříkem.

Používání notebooku v zimě

Během chladnějších měsíců představuje problém přechod ze studeného venkovního prostředí do vytopené místnosti. Teplotní rozdíl může činit i více než 30 °C a v notebooku můžu začít kondenzovat vlhkost. Proto byste měli při příchodu domů notebook nechat aklimatizovat. Zároveň omezte provoz v mrazu, neboť uvnitř notebooku může opět dojít ke kondenzaci.

Co když dojde k nejhoršímu?

Bez ohledu na to, zda se vám notebook porouchá v zimě, nebo v létě, není nic ztraceno. Nemáte-li s opravami zkušenosti, zařízení nezapínejte a rovnou kontaktujte servis. Oprava notebooků HP a dalších značek je výrazně levnější v neznačkových opravnách.

Publikováno: 08. 08. 2018

Kategorie: Notebooky a tablety

Autor: Milena Borůvková